sobota, 18 sierpnia 2012

Bezpieczne hasło do Twoich danych

     Zapewne każdy z nas chociaż raz słyszał o włamaniu i bezprawnym wykorzystywaniu konta przez osoby trzecie. Jeszcze głośniejszym echem odbijają się wiadomości o włamaniach do firm przechowujących poufne dane swych klientów.
Całkiem niedawno miał miejsce własnie ten drugi przypadek- włamanie do wewnętrznej sieci firmy Blizzard Entertainment, o którym większość z was zdążyła już wielokrotnie przeczytać. Jak zwykle przy takich okazjach niczym bumerang powraca temat bezpieczeństwa naszych kont, a więc przede wszystkim jakości naszych haseł.

     
     Teoretycznie z związku z istnieniem całkiem pokaźnej liczby artykułów traktujących o tworzeniu bezpiecznych haseł problem ich utraty bądź złamania powinien występować coraz rzadziej. Niestety, teoria pozostaje jedynie teorią, a praktyka pokazuje, iż większość użytkowników komputerów nadal nie posiada porządnego zabezpieczenia do swoich danych. Odpowiedzmy sobie zatem na kluczowe pytanie - co stanowi o sile naszego hasła? Najważniejsze elementy to:

  • długość - dobre hasło po prostu nie może być krótkie. Powinno zawierać co najmniej 8 znaków, co zresztą jest częstym wymogiem przy zakładaniu konta na dowolnym portalu.
  • zróżnicowanie -  zauważyliście słowo "znaków"? Tak, to nie jest przypadek. Hasła zawierające wyłącznie litery lub liczby są zdecydowanie prostsze do odgadnięcia niż te, które są mieszaniną liter, liczb i znaków specjalnych. Podobnie rzecz ma się z wielkością, warto używać małych i dużych liter.
  • łatwość w zapamiętaniu - oczywiście na nic zda się nawet najbardziej wyszukane hasło, jeżeli nie będziemy w stanie go zapamiętać. Jasne można je gdzieś zapisać na kartce, ale jest to rozwiązanie ryzykowne, bowiem w tym momencie o naszym bezpieczeństwie nie decyduje już samo hasło, a jego właściwe przechowywanie. Cenna uwaga: nigdy, przenigdy nie zapisuj hasła na komputerze podłączonym do sieci. Równie dobrze możesz pozostawić kluczyk w stacyjce i wyjść z samochodu.
  • częste zmiany hasła - niezależnie od tego czy twoje hasło wymyślał sam James Bond pamiętaj o jego częstej i regularnej zmianie (np: co 4-5 miesięcy)
  • nietypowość - istnieje fatalna metoda tworzenia hasła - tzw. metoda słownikowa. Polega ona na wyszukaniu w dowolnym słowniku najbardziej pokrętnego sformułowania i ewentualnym skomplikowaniu go po przez dodanie kilku cyfr, bądź znaków na początku lub końcu wyrazu. Niestety, nawet najbardziej wyszukany wyraz, posiadający jakiekolwiek znaczenie może zostać łatwo rozszyfrowany, dlatego też hasło powinno być bezsensownym zlepkiem wybranych znaków. Z związku z tym używanie lub wzorowanie się na wszelkich motywach popkultury czy co gorsza własnych danych osobowych nie jest najlepszym wyjściem. Uwierzcie na słowo, to wyjątkowo zły pomysł.
     OK, tyle teorii, pozostaje kwestia zastosowania jej w praktyce. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby utworzyć hasło z zastosowaniem  powyższych wytycznych. Otóż wystarczy:
  1. Ułóżmy dłuższe zdanie, które będziemy w stanie stosunkowo łatwo zapamiętać (nieważne jak bardzo będzie absurdalne, oby tylko zapadło nam w pamięci). Np.
    • Moja Mama jest wspaniała bowiem wszystko robi Sama
  2.  Weźmy z każdego wyrazu, pierwszą literę:
    • MMjwbwrS
  3. Dodajmy kilka cyfr i znaków specjalnych (polecam różnego rodzaju nawiasy, znaki matematyczne itp.), 
    • MM{1}jwbwrS
  4. Aby łatwiej było nam zapamiętania które hasło przypisane jest do danego serwisu, dodajmy do hasła wybrane litery z nazwy tego portalu.
    • facebook - fMMjwbwrS
    • nasza-klasa - nkMMjwbwrS
A więc, do dzieła!







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz